4 sposoby na wsparcie wątroby, czyli jak wspomóc układ pokarmowy na Święta
18 grudnia 2019 Monika Żeleźnik Zdrowie
Maraton Świąteczno-Sylwestrowy, nie tylko wiąże się z prezentami i czasem spędzonym w gronie rodzinnym. To niestety dla wielu osób problem z trawieniem, wzdęcia, zgaga i boleści.. Jak sobie pomóc, żeby układ trawienny całkiem się nie zbuntował? Czytajcie w artykule.
Funkcje wątroby
Wątroba najczęściej utożsamiana jest z organem, który leży gdzieś po prawej stronie pod żebrami i bierze udział w trawieniu. Oczywiście to prawda i od jej dobrego stanu zależy, czy ktoś będzie trawił tłuste pokarmy, czy nie, czy będzie miał problemy z żołądkiem, apetytem i ogólnie układem trawienia. Niestety to nie wszystko, od pracy wątroby zależy stan wszystkich ważnych organów i układów. Cztery podstawowe zadania, które spełnia wątroba, to:
- Detoksykacja
- Filtracja
- Metabolizowanie
- Magazynowanie
Dolegliwości ze strony wątroby
O wątrobę i układ pokarmowy należy dbać i jeśli tylko pojawią się jakieś dolegliwości, to natychmiast powinniśmy działać i przywrócić ich naturalny stan. Jakie objawy ze strony układu pokarmowego mówią nam, że występuje problem z wątrobą?
- Pogorszenie apetytu,
- Obłożony język i nieprzyjemny zapach z ust,
- Niestrawność,
- Refluks,
- Nudności i wymioty,
- Zaparcia lub nadwrażliwe jelito,
- Wzdęcia i gazy,
- Hemoroidy
- Problem ze spożywaniem tłustych pokarmów i alkoholu
- Bóle i dyskomfort w okolicach wątroby.
Skutkiem złego funkcjonowania wątroby, są również objawy ze strony innych układów, np. skoki ciśnienia, bóle głowy, zaburzenia snu, zmiany skórne i wiele, wiele innych, które należy rozpatrzeć w kompleksowej terapii organizmu. Dziś chciałabym Wam napisać, jak się wspomóc, kiedy wątroba już źle funkcjonuje, ale nie wyobrażacie sobie Świąt i Sylwestra, bez tłustych potraw, ciast, czy alkoholu.
Mieszanki na wątrobę i trawienie
Zamiast stać w kolejce do apteki, możesz się zaopatrzyć w naturalne środki, które wesprą Twoją wątrobę i trawienie i jeśli będziesz je spożywać nie tylko od Święta, to znacznie poprawią jej stan.
- Hepato Herbs - ziołowy wyciąg, który zawiera w sobie wszystko, co najlepsze dla wątroby, jak korzeń mniszka, czy ziele karczocha. Jedna łyżeczka po jedzeniu poprawi trawienie i odciąży wątrobę.
- Detox Liver –mocny detoks wątroby w postaci zmielonych ziół, zarówno do chwilowego wsparcia wątroby, jak i do pełnej detoksykacji.
- Kurkuma z pieprzem –to proste rozwiązanie w 180 kapsułkach nie tylko dla wsparcia wątroby i metabolizmu, ale również na ugaszenie stanów zapalnych i bólowych.
- Cholesterol Herbs –wspomaga pracę wątroby i reguluje poziom cholesterolu.
Domowe sposoby na wsparcie wątroby
Jeśli nie zdążysz zamówić gotowych produktów, zapoznaj się z domowymi sposobami na wsparcie wątroby i układu trawienia:
- Codziennie rano, zjedz łyżeczkę zmielonego ostropestu i popij wodą lub mieszanką z punktu drugiego.
- Wymieszaj 1 łyżeczkę kurkumy z połową cytryny w ciepłej wodzie i pij codziennie rano na czczo - niech to będzie Twój codzienny rytuał, a zobaczysz, że Twoja wątroba za jakiś czas, zacznie Ci się odwdzięczać.
- Na wzdęcia i gazy, zastosuj stymulacje dwóch chińskich punktów akupunkturowych. Oba znajdują się w jednej linii z pępkiem i leżą w środkowej linii ciała. Pierwszy z nich CV 12 znajduje się cztery szerokości palców nad pępkiem, a drugi CV 6, dwie szerokości palców pod pępkiem. Punkty masuj jednym palcem, okrężnymi ruchami przez minutę w lewo i przez minutę w prawo, ulga powinna pojawić się szybko, pamiętaj jednak, żeby nie robić tego zaraz po jedzeniu!
- Na ból w prawym podżebrzu, możesz zastosować okład z lnu, który jest skuteczny, nawet w przypadku uciążliwych kolek. Około 200 g mielonego lnu należy włożyć do bawełnianego woreczka i zawiesić nad gotującą się wodą na 10 minut, po tym czasie zdjąć, przestudzić i bardzo ciepłe przykładać do obolałego miejsca.
- Zapomniałabym! Jeśli jakiś alkohol, to tylko nalewka z czarnego orzecha, bo i ona wspomoże cały układ pokarmowy.
Wszystkiego najlepszego i powodzenia!