Dziurawiec - Hypericum perforatum – lek na 92 choroby!

03 lipca 2019 Monika Żeleźnik Zdrowie

Dziurawiec w lecznictwie był opisywany już przez Hipokratesa, czy później przez Paracelsusa i od tamtego momentu, aż do dziś jest uznawany za lek uniwersalny.

Znajdziemy go w całej Europie w miejscach dobrze nasłonecznionych i nieopryskiwanych. Zakwita około 24 czerwca, przez co nazywany jest również świętojańskim zielem, któremu w przeszłości przypisywano magiczne znaczenie.

Dziś wiemy, że to zioło działa, aż na 92 choroby!

Jedną z dolegliwości, w której stosowano dziurawiec, jest depresja, co zostało potwierdzone w licznych badaniach. Jego skuteczność odnotowano na poziomie
60 % - 70 %, czyli takim samym, jak w przypadku zastosowania chemicznych leków antydepresyjnych. Dziurawiec znalazł zastosowanie zarówno w przypadku krótkotrwałej depresji sezonowej (SAD), jak i również w przewlekłej postaci depresji. Podstawowa dawka terapeutyczna dziurawca w leczeniu zaburzeń nastroju to 900 mg (3 x 300 mg standaryzowane na 0,3 procent hiperycyny). Większe dawki stosowane są w przypadku głębokich i przewlekłych stanów depresyjnych po konsultacji z osobą prowadzącą terapię. Skutki uboczne przedawkowania dziurawca są niezwykle rzadkie, objawiają się ze strony układu pokarmowego i znikają zaraz po odstawieniu lub zmniejszeniu jego dawki.

Na co jeszcze zadziała dziurawiec?

Zawarte w dziurawcu rutozyd i kwercetyna korzystnie wpływają na naczynia włosowate, hiperozyd ma działanie moczopędne, a garbniki katechinowe i olejki eteryczne posiadają właściwości rozkurczowe i przeciwbakteryjne. Wywary dobrze się sprawdzą w dolegliwościach żołądkowych oraz jako środek żółciopędny
i żółciotwórczy. Dodatkowo dziurawiec działa przeciwgorączkowo, przeciwbólowo, wzmacniająco i uspokajająco na układ nerwowy. Zewnętrznie przyspiesza gojenie ran i łagodzi bóle stawowo kostne.

Sezon na dziurawiec jeszcze trwa, więc każdy, kto chciałby mieć go w swojej domowej apteczce, powinien się wybrać na zbiór tego cudownego surowca.

Przepisy:

Napar z ziela dziurawca –2 łyżki rozdrobionego ziela zalać 2 szklankami wrzącej wody, parzyć 20 minut pod przykryciem. W przypadku zaburzeń trawiennych zaleca się pić pół szklanki 3 razy dziennie przed jedzeniem, po jedzeniu stosować jako środek rozkurczowy. Przy lekkich depresjach napar należy spożywać 2-4 razy dziennie, minimum 6 tygodni.

Nalewka –okwiecone ziele dziurawca (górną część) należy zalać 70% alkoholem w stosunku 1:5. Nalewkę macerujemy przez w zamkniętym słoiku, często mieszając. Po tym czasie nalewkę przecedzamy, a ziele odciskamy. Na każde 0,5 litra nalewki dodajemy 100 g miodu i pozostawiamy
na okres 3 miesięcy dojrzewania. Jak w przypadku naparu, nalewkę możemy zastosować w przypadku dolegliwości żołądkowo-jelitowych w dawce 10-15 ml, ale również w przypadku zapalenia nerek, czy przy bólach migrenowych.

Olej –okwiecone ziele dziurawca zalewamy olejem np. z pestek winogron w proporcji 1:4. Olej macerujemy około 4 tygodni, każdego dnia podgrzewając go przez około 2-3 godziny do 50 stopni, a następnie chłodząc. Po tym czasie olej można zastosować w przypadku dolegliwości stawowo-kostnych wsmarowując
go w obolałe miejsca lub nacierając nim zmiany skórne, które szybko powinny się zregenerować.

Dodaj komentarz

Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Twój komentarz wyświetli się zaraz po tym, jak moderator go zatwierdzi.
Dziękujemy i zapraszamy do dyskusji!

03 lipca 2019

Beech – buk czerwony

Buk jest pięknym i wyniosłym drzewem o szarej korze, a jego esencja pozwala przywrócić harmonię i zgodę ze światem....

03 lipca 2019

Nawadniaj się nie tylko wodą!

Za oknami tropiki, ale bez względu na to, czy w domu, czy w pracy – pamiętaj o nawadnianiu! Odpowiednie dobranie składników będzie też sprzyjało detoksykacji ci...

21 kwietnia 2020

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) na wsparcie odporności, wątroby i odchudzania

Mniszek lekarski to wspaniały surowiec zielarski, znany od dawna pod wieloma nazwami, takimi jak: mniszek pospolity, dmuchawiec, mlecz, męska stałość, lwi ząb, ...

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane ceny są cenami brutto.

Regeneracja