Omega 3 6 9 dla twojego zdrowia

12 sierpnia 2019 Monika Żeleźnik Zdrowie

Kwasy omega 3-6-9 korzystnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu, jednak należy zachować ich prawidłowe proporcje i zwrócić uwagę na ich przyswajalność.

Organizm, to nie tylko woda, ale również tłuszcz i nie mam tu na myśli zimowej oponki, tylko tłuszcz strukturalny, który niezbędny jest do funkcjonowania całego organizmu. W skali makro w naszym ciele dobrym przykładem będzie mózg, który w dużym stopniu składa się z tłuszczu, natomiast w skali mikro wystarczy wziąć pod uwagę lipidową (tłuszczową) błonę komórkową.

NNKT to kwasy egzogenne –za wyjątkiem omega 9 –a to oznacza, że organizm nie jest w stanie ich sam wyprodukować, tylko należy dostarczyć je z zewnątrz. I choć sezon owocowo-warzywny trwa w pełni, gdzie zwiększenie w diecie ilości zielonych koktajli (tu, na szczególną uwagę zasługuje jarmuż) z dodatkiem dobrego tłuszczu tłoczonego na zimno, mogłoby znacznie poprawić bilans zysków i strat, to należy jednak nadmienić, że sezon grillowy, również trwa w najlepsze. Pół żartem pół serio, standardowa dieta człowieka XXI wieku dostarcza o wiele za dużo kwasów nienasyconych omega 6 w stosunku do kwasów omega 3. I chociaż zarówno jeden, jak i drugi kwas są niezbędne, to zbyt duża ilość kwasu omega 6 działa znacznie na niekorzyść, ze względu na swoje właściwości prozapalne prowadząc do nadmiernych stanów zapalnych w organizmie np. reakcji alergicznych, pobudliwości lub zaburzeń odporności. Omega 6 (kwas linolowy) wraz z omegą 3 (kwas α-linolenowy) konkurują w organizmie o te same enzymy, dlatego zaburzenie proporcji między dostarczaniem powyższych kwasów, może prowadzić do zahamowania syntezy pochodnych kwasów omega 3, czyli DHA (dokozaheksaenowego) i EPA (eikozapentaenowego), które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i sercowo-naczyniowego.

Sprawdź omega 3-6-9 w sklepie: https://www.ewitamina.pl/szukaj?q=omega

W skrócie o NNKT:

Omega 9 (kwas oleinowy) –to jednonienasycony kwas (posiadający jedno wiązanie podwójne), który został zaliczony do składu NNKT warunkowo, ponieważ pod warunkiem odpowiedniej podaży kwasów omega 3 i 6 organizm sam jest w stanie wyprodukować kwas omega 9, dlatego zaliczany jest on do kwasów endogennych. Zewnętrznie możemy go dostarczyć z awokado, migdałów, oliwy z oliwek, czy siemienia lnianego. Kwasy omega 9 korzystnie wpływają na skórę, obniżenie trójglicerydów i regulowanie stosunku LDL do HDL.

Omega 6 –kwas linolowy (LA), gamma-linolenowy (GLA) i arachidonowy (AA). To wielonienasycone kwasy, które są niezbędne do budowy wszystkich komórek ciała prawidłowej pracy mózgu, serca i układu immunologicznego. I chociaż powyżej już wspomniałam, że łatwiej jest o szkodliwy nadmiar kwasów omega 6 w diecie, który sprzyja procesom zapalnym i bólowym, to niedobór kwasów omega 6 również nie pozostaje dla organizmu obojętny. Ma on wpływ na osłabienie układu immunologicznego, choroby skóry, wzrost krzepliwości, suchości skóry i włosów, a u dzieci może się wiązać z zahamowanie wzrostu. Dobroczynne działanie kwasów omega 6, a zwłaszcza kwasu gamma-linolenowego znajdujemy w przypadku astmy, egzemy, zapalenia stawów, nadciśnienia, chorób autoimmunologicznych, zaburzeń hormonalnych, czy bolesnych menstruacji. Naturalnym źródłem jest większość olei roślinnych, a w tym z nasion porzeczki, ogórecznika, czy wiesiołka, a także orzechy, zboża, mięso, jajka, nabiał i glony morskie.

Omega 3 –kwas alfa-liponowy (ALA), kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dekozaheksaenowy (DHA) to kwasy, które odgrywają istotną role w funkcjonowaniu mózgu i układu nerwowego, w którym stanowią 20% ogólnej ilości tłuszczu. Są pomocne w przypadku wielu schorzeń takich jak: choroby serca i układu krążenia, problemy stawowo-kostne, choroby nerek, stany zapalne układu pokarmowego, stwardnienie rozsiane, nowotwory itp. Szczególny nacisk na uzupełnianie kwasów omega 3 w diecie kładzie się w przypadku chorób o podłożu psychicznym takich jak depresja, psychozy maniakalne, problemy z koncentracją, impulsywność, ADHD, schizofrenia, a także chorób wieku starczego, takich jak demencja i Alzheimer. Źródłem kwasów omega 3 są ryby, algi morskie, ciemnozielone warzywa, olej lniany, orzechy włoskie, nasiona dyni, a także dziczyzna i mięso zwierząt z chowu ekologicznego. Korzyści zastosowania kwasów omega 3 są bardzo szerokie i tu zostały opisane jedynie w skrócie, jednak należy o nich pamiętać, ponieważ ich niedobór może wiązać się z zaburzeniami funkcjonowania organizmu. Suchość skóry i śluzówek, problemy z widzeniem, łamliwość włosów i paznokci, częstomocz, a także problemy z zachowaniem, pobudliwość, lękliwość, zmienne nastroje –zwłaszcza u dzieci –i wiele innych dolegliwości, mogą sugerować, że w diecie występuje niedostateczna ilość kwasów omega 3.

Kwasy omega 3-6-9 korzystnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu, jednak należy zachować ich prawidłowe proporcje i zwrócić uwagę na ich przyswajalność. Omega 3-6-9 w formie bioestrów, które znajdziecie w sklepie ewitamina to idealna kompozycja proporcji i szybko przyswajalna formuła. Skład bioestrów Omegaregen został uzupełniony o dodatkowe składniki dedykowane dla poszczególnych grup, np. suplemencie dla dzieci  Omegaregen Kids znajdziecie dodatkowo witaminę A i D3, a dla tych, którzy chcieliby wzmocnić serce, kwasy omega zostały uzupełnione o witaminę E i koenzym Q10.  

Więcej kwasów omega 3-6-9 znajdziecie tu: https://www.ewitamina.pl/szukaj?q=omega

Dodaj komentarz

Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.
Twój komentarz wyświetli się zaraz po tym, jak moderator go zatwierdzi.
Dziękujemy i zapraszamy do dyskusji!





18 grudnia 2019

4 sposoby na wsparcie wątroby, czyli jak wspomóc układ pokarmowy na Święta

Maraton Świąteczno-Sylwestrowy, nie tylko wiąże się z prezentami i czasem spędzonym w gronie rodzinnym. To niestety dla wielu osób problem z trawieniem, wzdęcia...

03 lipca 2019

Dziurawiec - Hypericum perforatum – lek na 92 choroby!

Dziurawiec w lecznictwie był opisywany już przez Hipokratesa, czy później przez Paracelsusa i od tamtego momentu, aż do dziś jest uznawany za lek uniwersalny. ...

14 maja 2020

Ewitamina – świętuje swoje pierwsze urodziny!

To już rok, kiedy jesteście z nami - dziękujemy :)...

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane ceny są cenami brutto.

Regeneracja